روانشناسی

ماهنامه رامش روان

30 درصد قتل‌ها در نتیجه‌ی رابطه نامشروع/ازدواج های تصادفی منجر به طلاق می شود

عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: بی وفایی یکی از مهممترین آسیب های خانواده است. آماری دقیقی از آن نداریم اما برخی تحقیقات نشان می دهد که بیشترین قتل های خانوادگی با 30 درصد به دلیل رابطه نامشروع و سوء ظن است.

به گزارش خبرنگار «سلیم»؛ منصور فتحی در همایش ملی بررسی مسائل اجتماعی زنان در نشست «آسیب های روابط زناشویی» با ارائه مقاله خود با عنوان «تاثیر اغواگری مردان در بی وفایی زناشویی زنان» در دانشگاه علامه طباطبایی افزود: بررسی همسرکشی در 15 استان کشور نشان می دهد که 67 درصد مربوط به زنان به دلیل سوء ظن بوده است.
وی گفت: با توجه به آمار بالای بی وفایی در تماس های گرفته شده با صدای مشاور بهزیستی، افزایش آمار مراجعه کنندگان به دادگاه خانواده به دلیل بی وفایی و خیانت و همچنین پرداختن فیلم ها و سریال ها به این موضوع، طرح موضوع بی وفایی به عنوان دلیل طلاق و بروز قتل های ناموسی نشان می دهد که بی وفایی، زنگ خطر امنیت سلامت خانواده است. بی وفایی اگر چه در نگاه اول، پدیده فردی به نظر می رسد اما امنیت جامعه را به خطر می اندازد و می توان این مقوله را در زمره آسیب های اجتماعی پنهان و جدی به شمار آورد.

این پژوهشگر علوم اجتماعی اظهار داشت: تصور می شود که بی وفایی با نیت قبلی انجام می شود اما هر چند شرایط زن، آسیب زا است اما اگر اصرار و اغواگری مردان نبود شاید این اتفاق نمی افتاد.

فتحی گفت: نحوه آشنایی زنان با شریک جنسی خود نشان می دهد که اغلب آنان به دلیل مشکلاتی که از قبل زمینه آنها فراهم شده بود و به دلیل اغواگری مردان دچار بی وفایی شده اند. نحوه آشنایی اغلب زنان درگیر روابط خارج از ازدواج با شرکای جنسی به صورت اتفاقی بوده است. به طور مثال در راه بازگشت به خانه و سوار شدن به ماشین و زبان بازی مرد یا آشنایی در محل کار بوده است. رابطه با همکار خیلی ربطی به نارضایی زناشویی ندارد و عدم رعایت حریم شخصی و فرصت تعامل می تواند رابطه ایجاد کند.

وی، مشکلات عاطفی و رفتاری در روابط زناشویی، نارضایی جنسی و خصوصیات فردی مانند هیجان خواهی و تنوع طلبی را از عوامل آسیب پذیری زنان در برابر اغواگری مردان عنوان کرد و گفت: این عوامل، زنان را در معرض رابطه خارج از ازدواج قرار می دهد.

فتحی افزود: نگرش جامعه به مردان سهل گیر است و با اغماض با بی وفایی مردان برخورد می کند و این مساله در کنار مسائلی مانند تعدد زوجات موجب می شود که مرد خود را مجاز بداند که به زنان پیشنهاد بدهند و اغواگری کنند. از سوی دیگر زنانی که زندگی زناشویی رضایتبخشی ندارند با سختی های طلاق روبرو هستند .

وی یادآور شد: جامعه مذهبی ما این روابط را تائید نمی کند اما در دهه های اخیر اهمیت لذت فردی و تاثیر وسایل ارتباط جمعی این روابط را رواج داده است.

به گفته وی، «اغواگری در شهری مانند تهران که نظارت اجتماعی ضعیفی دارد، بیشتر خود را نشان می دهد».

دانشیار گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مشکلات فردی، نارضایی فردی و عاطفی و جنسی و مشکلات خانواده، زمینه را برای اغواگری مردان آماده می کند.

فتحی آموزش مهارت های همسرداری، آموزش روابط جنسی سالم و رضایت بخش، آموزش آشنایی با نیازهای جنس مخالف، الزام زوجین به مشاوره های قبل از ازدواج، اشاعه فرهنگ استفاده از خدمات مشاوره، رعایت حریم خصوصی و پرهیز از طرح مسائل شخصی و زناشویی برای مردان را از جمله راهکارهای مقابله با بی وفایی در جامعه برشمرد. به دلیل حساسیت زیاد، عدم دسترسی به افراد و واکنش شدید جامعه و قوانین نسبت به عاملان بی وفایی، پژوهش های کمی در این زمینه صورت گرفته است اما در مورد بی وفایی، پژوهش ها نشان می دهد دلایل فردی، اجتماعی و خانوادگی در بی وفایی زنان تاثیرگذار است.

به گفته این کارشناس مددکار اجتماعی، بی وفایی طیف را تا رابطه جنسی در برمی گیرد اما بر اساس پژوهش هایی که ما انجام شده ایم، بی وفایی، رابطه ای است که فرد در آن حداقل یک بار رابطه جنسی در دوران تاهل داشته است.

عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دامنه سنی در این پژوهش از 26 تا 45 سال بوده و تقریبا همه مشارکت کنندگان در این پژوهش قبل از شروع روابط خارج از ازدواج به فکر طلاق بوده اند و بیش از نیمی از زنان مورد مطالعه در این تحقیق، قبل از ازدواج، دوست پسر داشته اند.

فتحی افزود: اغلب مشارکت کنندگان در این پژوهش از طریق شبکه های اجتماعی و فضای مجازی و تعدادی نیز در فضای واقعی مانند پارک و خیابان با شریک جنسی خود آشنا شدند و 50 درصد زنان با شریک جنسی خود سابقه آشنایی داشتند.

ازدواج های تصادفی منجر به طلاق می شود

دانشیار جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ازدواج هایی که با آشنایی خیابانی شروع می شود یا اینکه طبق لیستی به خواستگاری می روند و ازدواج تصادفی صورت می گیرد با مشکل یا طلاق مواجه می شود.

اردشیر انتظاری در حاشیه همایش ملی «بررسی مسائل اجتماعی زنان» در دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، مهمترین چالش ازدواج و طلاق را مشکل همسرگزینی عنوان کرد و افزود: موقعیت ها و فضاهای همسرگزینی موجود، شرایط و زمینه های لازم را برای بررسی بهتر همسر و طرف مقابل ندارد در نتیجه این مساله موجب می شود که بسیاری از ازدواج ها بهه صورت تصادفی اتفاق بیفتد یعنی افراد بدون اینکه با همدیگر تناسب داشته باشند، ازدواج می کنند.

وی ادامه داد: ازدواج های تصادفی در زندگی مشترک، اختلال ایجاد می کنند در حالی که اگر همسرگزینی درست اتفاق بیفتد و این موقعیت ها به گونه ای طراحی شوند که افراد بتوانند به درستی فرد مقابل خود را ارزیابی کنند بعدا با مشکلات و نامتناسب بودن زوج مواجه نمی شوند.

این پژوهشگر علوم اجتماعی اظهار داشت: عوامل آسیب زای دیگری در طلاق نقش دارند که یکی از آنها بهره مندی بی رویه از رسانه ها است؛ دیدن بی رویه هر فیلمی موجب می شود تمنیاتی در افراد به وجود بیاید و آنان را به سمت خیانت در روابط زناشویی سوق دهد.
وی تاکید کرد: برخی فیلم ها موجب می شوند توقعاتی از همسر شکل بگیرد که با واقعیات موجود جامعه ما هماهنگی ندارد و زمینه برای طلاق فراهم خواهد شد.

*باشگاه های همسرگزینی راه اندازی شود
عضو هیات رئیسه نشست آسیب های روابط زناشویی در اولین همایش ملی بررسی مسائل اجتماعی زنان گفت: جامعه سنتی معیارهایی برای ازدواج داشتند که موقعیت های همسرگزینی با آن تناسب داشته است. در جامعه جدید ارزش های ازدواج تغییر پیدا کرده است اما موقعیت های مناسبی برای همسرگزینی نداریم.

انتظاری افزود: افراد در جامعه سنتی یکدیگر را می شناختند و با هم ازدواج می کردند اما اکنون بدون شناخت با یکدیگر ازدواج می کنند. فردی بدون هیچ شناختی به خواستگاری می رود و هیچ چیزی از پیشینه خانوادگی طرف مقابل نمی داند و بدون اینکه خانواده ها و موقعیت های شغلی و ارزش های خانوادگی آنان با هم تناسب داشته باشد، ازدواج می کنند و سپس بعد از ازدواج می فهمند که با هم تفاوت دارند.

وی تاکید کرد: دوران پیش از ازدواج باید طولانی تر شود و علاوه بر آن باید موقعیت هایی را برای همسرگزینی فراهم کرد. بهه طور مثال باشگاه های همسرگزینی باید راه اندازی شود؛ این باشگاه ها قبلا در سازمان ها وجود داشت اما اکنون محدود شده است.

انتظاری اضافه کرد: باشگاه های خانواده می تواند کمک کند که افرادی که با هم نزدیک و هم کفو هستند با هم آشنا شوند و ازدواج کنند. وقتی پسر راننده تریلی، دختر استاد دانشگاه را خواستگاری می کند ممکن است که ازدواج صورت گیرد اما بدیهی است که بعدا با هم اشکال پیدا می کنند. از این ازدواج های تصادفی خیلی داریم که با مشکل مواجه می شوند.

توقف آلزایمر با یک مولکول جدید

توقف آلزایمر با یک مولکول جدید محققان آمریکایی متوجه شدند که مولکولی به نام ‘کامبینول’ سبب توقف گسترش پروتئین سمی به نام ‘تائو’ در مغز می شود که نقش مهمی در ابتلا به آلزایمر دارد. سلول های مغزی ما دارای یک سیستم حمل و نقل متشکل از جاده های راست و موازی هستند که در آن مولکول های غذایی، مواد مغذی و قطعات جدا شده از سلول ها حرکت می کنند. در یک مغز سالم، پروتئین تائو به این جاده کمک می کند تا مستقیم بمانند. اما در بیماران آلزایمری میزان این پروتیین به سطوح غیرعادی می رسد و باعث تشکیل ساختارهای مضری به نام کلاف ها می شود. در ابتدا این کلاف ها در منطقه ای از مغز که برای ساخت حافظه مهم هستند، تشکیل می شوند اما با پیشرفت بیماری، این کلاف ها در سایر قسمت های مغز گسترش می یابد. اکنون محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس روشی برای متوقف ساختن گسترش این کلاف های آسیب رسان کشف کرده اند. مطالعه جدید آنها که در مجله Biochemical and Biophysical Research Communications منتشر شده است نشان می دهد که مولکول کوچکی به نام کامبینول مانع مهاجرت کلاف های تائو از یک سلول به سلول دیگر می شود. در یک مغز سالم پروتئین تائو اطمینان می دهد که این کلاف ها با اتصال به میکروتوبول ها، که اسکلت سلول را تشکیل می دهند، مستقیم می مانند. اما در بیماری آلزایمر، تائو از این اسکلت جدا شده و به جای آن کلاف های به اصطلاح نروفیبریلاری ایجاد می شود که باعث کشته شدن سلول های مغزی می شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا با تجزیه و تحلیل پروتیین تائو در کشت های سلولی در محیط آزمایشگاه و در آزمایش بر موش ها متوجه شدند که کامبینول با مسدود کردن آنزیمی به نام nSMase2 از انتقال تائو جلوگیری می کند. محققان می گویند این مکانیزیم که کامبینول مانع فعالیت آنزیم nSMase2 می شود می تواند پایه بزرگی برای ابداع دارو در آینده باشد.