دندان هایتان را با روش های طبیعی سفید کنید

دندان هایتان را با روش های طبیعی سفید کنید

راه رسیدن به دندان هایی سفید و زیبا می تواند به کوتاهی مسیر آشپزخانه باشد این غذاهای سفید کننده دندان را به برنامه غذایی تان اضافه کنید تا مرواریدهای دهانتان سفید بمانند در مکتوب زیر به ذکر مواد غذایی پرداختیم که مصرف آنها باعث سفیدتر شدن دندان ها می شود در ادامه بیشتر بخوانید

حفط سفیدی دندان ها در سنین میان سالی و پیری اهمیت فراوانی دارد. در این میان یک سری غذاها هم هستند که باعث شفاف تر شدن زردی دندان ها می شوند. در ادامه به معرفی برخی از غذاهایی که می توانند به سفید شدن دندان ها کمک کنند می پردازیم.

کرفس

سبزی های ترد و فیبرداری مانند کرفس و هویج در واقع غذاهای به اصطلاح پاک ساز هستند؛ چرا که با جویدن آنها، دندان ها سفید و تمیز می شوند. محتوای بالای فیبری آنها میزان سایندگی کمی دارد و زمانی که آنها را می جوید، دندان هایتان را می سابند و باعث می شوند لکه های روی آن از بین بروند و باعث سفید شدن دندان هایتان می شود.

توت فرنگی

توت فرنگی حاوی اسید های مالیک است که کمک می کند کربوهیدرات ها تبدیل به انرژی برای عضلات شوند. وجود این اسید برای سفید شدن دندان بسیار مهم است، چون باعث می شود لکه ها از سطح دندان حل شوند. راه های زیادی برای بهره بردن از خاصیت سفیدکنندگی توت فرنگی وجود دارد.

برای مثال می توانید توت فرنگی را له کنید و با جوش شیرین ترکیب نمایید تا ماده ای خمیری ایجاد شود سپس با آن دندان ها را مسواک بزنید. توصیه می شود بلافاصله بعد از این کار، دهان خود را با یک شستشو دهنده مبتنی بر فلوراید بشویید تا باقی مانده های اسید مالیک از بین بروند و دندانتان قوی شود.

پیاز

با اینکه پیازها لطفی به بوی دهانتان نمی کنند اما حاوی ترکیبات سولفور هستند که باعث جلوگیری از تشکیل پلاک ها در سطح و بین دندان ها می شوند. پیاز سرخ کرده یا کبابی این خاصیت را ندارد. اگر می خواهید از این خاصیت پیاز بهره ببرید باید آن را خام استفاده کنید تا به سفید شدن دندان تان کمک کند.

درمان دندان درد با پیاز

سیب

سیب حاوی میزان بالایی اسید مالیک است که در سفید شدن دندان ها تأثیر به سزایی دارد و از طرفی

محتوای فیبری ترد آن در از بین بردن لکه های سطحی دندا ن ها بسیار خوب عمل می کنند. اگر نگران پوسیدگی دندان هایتان هستید، بهتر است میزان مصرف سیب های شیرین تر را در رژیم غذایی تان به حداقل برسانید. انواع تارت به عنوان گزینه جایگزین تأثیر بهتری دارند و آسیب کمتری به سطح دندان وارد می کنند.

کنجد

خوردن دانه های کنجد باعث از بین رفتن لکه های سطح دندان و سفید شدن دندان ها می شود. وقتی این دانه ها را می جوید، محتوای سخت و زمخت فیبری آنها روی مینای دندان ساییده شده و لکه ها را از بین می برد. به خاطر داشته باشید که حتما بعد از مصرف آن از نخ دندان استفاده کنید؛ چرا که ممکن است برخی ذرات آن لابه لای دندان ها گیر کنند.

جوش شیرین

تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت نشان داد که می توان در ترکیب خمیردندان ها از جوش شیرین استفاده کرد. جوش شیرین مدت ها به عنوان روشی سنتی برای سفید شدن دندان مورد استفاده قرار می گرفت. بهترین راه استفاده از خمیردندان های حاوی جوش شیرین است، اما می توانید هرازگاهی مسواکتان را به جوش شیرین آغشته کنید و مستقیما روی دندان ها بکشید.

ماست، شیر و پنیر

محصولات لبنی حاوی اسید لاکتیک هستند که می تواند در برابر پوسیدگی از دندان ها محافظت کند. قبلا مطالعات نشان داده بودند که کودکانی که چهارباز در هفته ماست مصرف می کردند کمتر از سایر کودکان به پوسیدگی دندان مبتلا می شوند. محققان معتقدند که پروتئین های موجود در ماست دندان ها را در مقابل اسیدهای مضر که موجب پوسیدگی دندان میشود حفظت می کنند. پنیرهای سخت نیز راهی مناسب برای سفید شدن دندان ها هستند زیرا تکه های غذا را از روی دندان ها پاک می کنند.

استفاده از سبزیجات بزرگ مانند گل کلم و بروکلی به صورت خام، به سفید شدن دندان تان کمک می کنند. جویدن آنها دشوار است، بنابراین وقتی بین دندان ها خردشان می کنید، قطعات آنها لکه های سطح دندان را می سابند و از بین می برند. همچنین هرچه بیشتر بجوید، مایع بزاق بیشتری توسط دهان تولید می شود که به از بین بردن لکه ها کمک می کند.

نسخه های طبیعی برای سلامت لثه و دندان

هرکدام از گیاهان کزمازک، سُعد، گل سرخ و سنبل الطیب را به میزان مساوی بکوبید ، الک و با هم خوب مخلوط کنید. سپس آن را با انگشت به حالت مسواک کردن روی دندان ها بکشید. سعی کنید این ماده را نیم ساعت روی دندان های تان نگه دارید و بعد از نیم ساعت خوب آبکشی کنید.

گشنیز بو داده را پودر و با مقدار کمی سرکه مخلوط کنید. این محلول را غرغره کنید. می توانید آن را روی لثه های تان هم بکشید. در هر دو حالت باعث استحکام لثه و دندان می شود.

دم الاخوین، کزمازک، انزروت، کندر، تباشیر، گل سرخ، گلنار و پوست انار ترش را به مقدار مساوی پودر و با یکدیگر مخلوط کنید. آردی که به دست می آید را به شکل مسواک با انگشت روی دندان بکشید.

نصف استکان سماق را بجوشانید و خوب صاف کرده و بعد آن را با گلاب مخلوط کنید. محلول به دست آمده را غرغره کنید.

سنون محکم کردن لثه و جرمگیری دندان: سنون علاوه بر مستحکم کردن لثه می تواند تا حد نسبتا خوبی جرم دندان ها را هم بگیرد و باعث سفیدی و درخشندگی شان شود.

شش مثقال از عاقرقرحا، وج، کزمازک و سُعد را با سه مثقال از پوست انار، مازوی سبز، کندر، گلنار، گل سرخ و چهار مثقال از ریشه سوسن کبود و نشاسته کتیرا و گشنیز خشک بو داده پودر و مخلوط کنید. حدود دو مثقال از ترکیب کف دریا و سنگ نمک را به مواد اضافه کنید. محصول نهایی را به شکل مسواک با انگشت روی دندان ها یا لثه بکشید.

توصیه ای برای سفید نگه داشتن دندان

اصرار برای سفید کردن بیش از حد طبیعی دندان ها از راه های طبیعی عملا ممکن نیست حتی اگر مغز دندان را بشکافید، می بینید که کاملا سفید نیست. برای سفید شدن طبیعی دندان روش هایی وجود دارد که اصلی ترین و مهم ترین آنها، تمیزی دهان و دندان است. هیچ کس نمی تواند دندان خراب و پوسیده سفیدی داشته باشد؛ بنابراین اگر می خواهید دندان های تان سفید و درخشان باشند، قبل از هر چیز باید دندان هایی سالم داشته باشید.

با مراجعه به دندانپزشک اشکالاتی مانند پوسیدگی را برطرف و بعد بهداشت دهان و دندان را به دقت و به شکل مستمر رعایت کنید. اگر دندان های تان سالم باشند و بهداشت روزانه دهان و دندان (شامل مسواک کردن، نخ دندان کشیدن و. . . ) را رعایت کنید، دندان های تان در اوج سفیدی و درخشندگی طبیعی خود خواهند بود.

منبع: آفتاب